9 gegužės, 2013

Koks turėtų būti tobulas šuo ir kokius jūsų keliamus kriterijus jis turėtų atitikti? Štai kokį klausimą turi užduoti kiekvienas žmogus nusprendęs įsigyti ilgametį draugą. Tikriausiai nė nereikia pasakoti koks turi būti atsakingas šuns šeimininkas.

Taigi, esat tvirtai pasiryžęs į savo namus įsileisti naują šeimos narį? Puiku ! Tačiau nepamirškime, jog tai ilgalaikis ir labai svarbus sprendimas  jūsų visai šeimai. Turite įsivaizduoti kokį šunį matote šalia savęs dar kitus 15 metų.

Renkantis šuns veislę, pirmiausia jūs turite nuspręsti koks šuo labiausiai atitiks jūsų asmenybę, gyvenimo būdą, bei jūsų keliamus reikalavimus. Šeimininko ir šuns temperamentas turėtų atitikti vienas kitą. Taipogi reikėtų pagalvoti, koks šuo geriausiai jausis jūsų namuose – didelis, vidutinio ūgio ar mažas.

Kaip jau supratote, šuns veislės pasirinkimas – tai tik maža dėlionės dalis, tad reiks šiek tiek paplušėti siekiant užtikrinti gerą apsisprendimą. Norėdami jums padėti, išskyrėme  keletą esminių kriterijų, kuriuos turėtumėt apsvarstyti prieš įsigyjant šunį:

 • Pasirinktos šuns veislės bendravimo ypatybės;
 • Šuns paklusnumo įsisavinimas ( tai yra pagrindinės komandos, tokios  kaip sėdėti, pas mane, negalima ir panašiai.).
 • Kur įsigysite šuniuką;
 • Kurį šuniuką pasirinksite iš vados.

Šie visi aspektai yra glaudžiai susiję ir labai svarbūs. Jie nulems tolimesnį šuns charakterį, dresavimo ypatumus bei gerą savijautą. Todėl yra labai svarbu pasirinkti tinkamą pardavėją (rekomenduojama pirkti tik iš patikimo veislyno turinčio LKD-FCI sertifikatą), bei šuns veislę, kuri labiausiai atitinka jūsų įpročius.

Renkantis šuns veislę, patartina pasikalbėti su žmonėmis turinčiais auginimo patirties su jus dominančia veisle.  Taip pat jus mielai pakonsultuotų veterinarai, šunų veisėjai ar žmonės kurie užsiima šunų dresiravimu (pavyzdžiui “Plieninė iltis” dresuotojai). Jie turi didelės patirties, kuri jums padės apsispręsti kokios veislės šunį jums būtų geriausia įsigyti.

Na, o jeigu vis dar abejojate savo apsisprendimu, siūlom pabandyti atsakyti į šiuos klausimus, pateiktus apačioje. Galbūt jie jums padės galutinai apsispręsti.

Renkantis šuns veislę:

 • Kokio dydžio šunys jūsų mėgstamiausi? Dydis žinoma, turi reikšmę, tačiau tai nebūtinai turi reikšti, kad dideliam šuniui reikės didelio kiemo, arba mažam šunyčiui užteks tik buto erdvės. Kai kurioms didelėms veislėms, pavyzdžiui kaip Vokiečių Dogui (Ang. Great Dane) reikėtų didesnės erdvės namuose.
 • Ar jūs pasiruošęs rūpintis šunimi kuris dažnai šeriasi? Beveik visi šunys šeriasi, tačiau vieni mažiau kiti daugiau. Tokios šunų veislės kaip Auksaspalviai retriveriai arba Mopsai, vadinami „šėrimosi mašinomis“ . Todėl reikėtų gerai pasvarstyti ar esate pasiryžę kasdien šukuoti juos, bei tvarkytis namus?
 • Ar šeimos vaikai pakankamai dideli? Maži vaikai gali netyčia traumuoti šuniuką, o augintinis gali atsakyti tuo pačiu. Tačiau įsidėmėkite: yra didelis pasirinkimas šunų veislių, kurios yra tinkamas pasirinkimas šeimoms su vaikais. Jie yra kur kas tolerantiškesni vaikų atžvilgiu.
 • Ar jūs esate pasirengę auklėti savo augintinį?Vienos šunų veislės yra imlesnės dresavimui kitos mažiau.
 • Ar turite kitų augintinių namuose? Kai kurie šunys nėra tolerantiški kitų veislių  šunim ar kitiem gyvūnam.
 • Ar norite energingo šuns? Tai yra labai svarbus faktorius lemiantis jūsų bendravimą su šunimi. Pasvarstykite, kiek laiko jūs galėsite jam skirti.
 • Ar šuns išlaikymas bus įperkamas? Reikėtų pasvarstyti netik apie šuns kainą tačiau ir paskaičiuoti kiek išleisite šuns maistui, sveikatai bei priežiūrai.
 • Ar jums reikalingas sargus šuo? O gal jūsų poreikius patenkins  šuo, kuris tik balsu praneša apie artėjantį pavojų?
 • Ar yra tikėtina jog jūsų gyvenimo stilius keisis per ateinančius 12-15 metų? Bet kokie didesni pokyčiai gali smarkiai atsiliepti šuns gerovei, todėl dar kartelį pabrėžiame, jog veislės rinkimasis yra labai svarbus bei ilgalaikis sprendimas.
 • Ar jūsų šuo bus paliktas namuose vienas ilgą laiką? Kai kurie šunys negali būti palikti vieni namuose ilgam. Jie labai sunkiai tai pakelia, ypač dideliems šunims reikia daug judėti, antraip jie jaučiasi blogai ir jiems gali atsirasti net depresija. Jeigu jūsų darbo valandos ilgos ir jūsų šuniukas bus paliktas vienas namuose ilgą laiką, jums derėtų pasvarstyti ar išviso jums reikia šuns?
 • Ar jūsų šuo gyvens namuose ar lauke? Turite žinoti kad kai kurie šunys tiesiog nesutverti gyventi lauke. Kai kurios veislės buvo išveistos tam tikrais tikslais kitoje pasaulio dalyje, todėl gali sunkiai aklimatizuotis jūsų gyvenamojoje zonoje.
 • Ar šuns veislė, kuria domitės, turi specifinių, tik tai veisliai būdingų, sveikatos sutrikimų?  Vėl gi, turėtumėte daugiau pabendrauti su žmonėmis išmanančiais tam tikras veisles ir išsiaiškinti kokios ligos būdingos vienai ar kitai veislei.
 • Ar namuose jūsų turtas bus apsaugotas nuo, nuolat beieškančio pramogų, šuniuko?
 • Kiek laiko žadate skirti savo naujam augintiniui? Šis klausimas yra labai svarbus, ir jeigu jūs nesate pasiruošęs kasdien vedžioti jo lauke, užimti jį žaidžiant, laikui einant jūsų augintinis išlies savo energiją siausdamas namuose. Kas, manau jums ne itin gali patikti. Tačiau, nudžiuginant jus, galime pasakyti, kad kai kurie šunys mieliau padrybsotų šalia jūsų, negu lakstytų lauke.
 • Ar jūsų mieste yra geri, patikimi veislynai?
 • Ar turite patirties auginant šunis? Kai kurių veislių šunys nerekomenduojami įsigyti, naujam nepatyrusiam šunų auginime, savininkui.
 • Kokiam tikslui veislė buvo išvesta? Daugelis šunų iki šiol išsaugojo savo instinktus, kuriems jie buvo išveisti. Dėl šios priežasties, jeigu jūs norite turėti dailų gėlių darželį savo kieme, jums nederėtų rinktis šuns iš terjero veislių (jie itin mėgsta kasinėti).
 • Ar manote jog jūs galite turėti alergiją šunims? Kai kurios veislės, kaip pudeliai, Bedlingtono terjerai ir kelios kitos, turi mažiausią tendenciją sukelti alergiją.

Jei į visus šiuos klausimus atsakėte sąžiningai, nieko nenuslėpdami, jie turėtų jums gerokai padėti išsirenkant tinkamą šuns veislę.

Kad ir kaip sunku buvo apsispręsti dėl tinkamiausios veislės jūsų gyvenimo būdui, nepamirškite, jog kai tik jis įžengs į jūsų namus – sunkus darbas dar tik prasidės.  Jūs būsite atsakingas už jo pasaulio pažinimą, už jo charakterį, paklusnumą bei įpročius. Išmokti kaip taisyklingai dresuoti savo augintinį, rekomenduojame konsultuotis mūsų dresavimo mokykloje “Plieninė iltis”, dresūros mokyklos komanda mielai jums padės išspręsti visas iškilusias problemas su jūsų naujuoju augintiniu, bei duos atsakymus į jums iškilusius klausimus. Tad linkime sėkmės jums, bei jūsų naujam geriausiam draugui – jūsų šeimos nariui!